Maršruts:07.10 Ānfabrikas klintis – Zvārtes iezis – Cīrulīšu dabas takas – Sarkanās klintis – Ērgļu klintis – Sietiņiezis – Paradīzes kalns
Dzīve kļūst aizraujoša, kad aizbraucam no ierastās ikdienas un dodies ceļojumā, lai iepazītu jaunus un brīnišķīgus skatus. Šoreiz mēs izvēlējāmies veikt piedzīvojuma ceļojumu pa Latvijas dabas brīnumiem, ikviens ir laipni gaidīts izbraucienā. Šoreiz priekš brauciena būs nepieciešama reģistrācija, kuru Jūs atradīsiet pēc šī raksta. Ņemiet vērā, ka dalībnieku skaits var tikt ierobežots, tāpēc piesakāmies laicīgi un tikai tad, ja esat droši, ka brauksiet.
Ānfabrikas klintis
Anfabrikas klintis un pagrabi ir līdz 17 m augstas, pelēcīgi iesarkanas smilšakmens klintis, kas atrodas Līgatnes upes kreisajā krastā Līgatnē. Ietilpst Gaujas nacionālā parka teritorijā. Valsts nozīmes ģeoloģisks un ģeomorfoģisks aizsargājams dabas piemineklis.
Klintīs vairāki taisnstūraini caurumi, kuros atradās mūsdienās jau pamesti pagrabi. Uz klints augšu ved tūristiem izveidotas koka kāpnes, savukārt tālāk iekārtotā taka to savieno ar attālākajiem, smilšakmenī izcirstajiem Rīgaskalna pagrabiem.
Zvārtes iezis
T19 metrus augstais Zvārtes iezis ir viens no populārākajiem un ainaviskākajiem smilšakmens iežu atsegumiem Latvijā. Iezis un tā skaistā apkārtne atklāj senus nostāstus un daudz interesanta par augu valstību!
Zvārtes iezis ir viens no ainaviskākajiem smilšakmens atsegumiem Amatas upes krastā un kopumā Gaujas nacionālajā parkā. Tas skaisti nogūlies mežu un pļavu ielokā. Iezis un tā apkārtne ir patiesi krāšņa vide, kur gūt iedvesmu no dabas maģiskā, pirmatnīgā un noslēpumainā spēka. Pavasara palos, kad Amata pulcina laivotājus, Zvārtes iezis ir lieliska vieta to vērošanai.
Cīrulīšu dabas takas
Cīrulīšu dabas takas sniedz iespēju iedvesmojošā pastaigā izzināt skaistās Gaujas ielejas attīstību no ledus laikmeta līdz mūsdienām! Tās atklāj Gaujas upes un apkārtējās dabas attīstības vēsturi. Kā radusies upe? Kādi te bijuši senie augi? Kādi pirmie iedzīvotāji? Atbildes gūsi nesteidzīgā pastaigā pa šo teiksmaino vietu, kuru brauc apbrīnot cilvēki no visas pasaules.
Teritorijā ir trīs labiekārtoti vieglas pieejamības maršruti – 2,7km un 3,5km un 6,2km gari. Pastaigas laikā apskatāmi aizraujoši dabas objekti: iespaidīgās Spoguļklintis (Cīrulīšu klintis) zīmīgi atspīd Gaujas vecupes ūdeņos, Dzidravots dos veldzējumu ikvienam (avota ūdeni dzert nav ieteicams ), Līgavas alas teika kārtējo reizi pārliecinās par mīlestības spēku, bet Cīrulīšu ala tiek dēvēta arī par bezdibeni.
Sarkanās klintis
Sarkanās klintis jeb Raiskuma iezis atrodas Gaujas labā pamatkrasta masīvā apmēram 0.5 km no vecās Raiskuma jeb Lieplejas kroga ēkas uz augšu pa Gauju.
Klints stiepjas vairāku simtu metru garumā un ir sarkanā krāsā, tāpēc tos sauc par Sarkanajām klintīm. Klintīs redzamas plaisas, kas sašķeļ sarkanīgos iežus, radot neparastu dabas mākslas darbu. To virsma ir diezgan izrobota, kas veido klintīs nelielas alas un nišas. Klinšu smilšainā josla pārtrūkst vien vidusdaļā, kas sadala iespaidīgās klintis divās daļās. No klints izplūst vairāki avoti. Viens no tiem ir Rūcamavots, kas laužas ārā no zemes ar savdabīgu rūkoņu. Daudzi zinātāji brauc pēc Rūcamavota ūdens.
Ērgļu klintis
Varena, majestātiska siena, kas ceļas ārā tieši no Gaujas. Visiespaidīgākās klintis Gaujas ielejā, raksturīgas ar vienlaidu monolītu smilšakmens virsmu. Teika stāsta, ka atbalss pret šo klinti skanējusi kā ērģeles, tādēļ tās iedēvētas par Ērģeļu klintīm. Sākotnēji tās sauktas par Pieškaļu iezi, bet padomju gados pārdēvētas.
Klinšu siena ir 700 m gara, un 300 m apskalo Gauja. Pirmos 130 m veido līdz 22 m augsta, vertikāla smilšakmens siena, tālāk iezīmējas vairāki upē nedaudz ievirzīti izciļņi. Klintīs ir daudz lūzumu, vērojamas arī atsevišķu bloku slīdēšanas un nobrukumu veidošanās pazīmes. Ieža pakājē izveidojies vecupes ezeriņš. Klinšu rietumu daļa, kas atvirzās no Gaujas un slēpjas aiz kokiem, ir 21,5 m augsta. Lejasdaļā, kur klintis gandrīz beigušās un atkal pieiet pie upes, atrodas Ērgļu niša un avotiņi.
Sietiņiezis
Sietiņezis ir viens no Latvijas skaistākajiem iežiem un lielākais baltā smilšakmens atsegums Baltijā. Tas ir apmēram 15m augsts un 400m garš.
Viedokļi par Sietiņieža nosaukumu dalās. Viens uzskats vēsta, ka nosaukums radies no ieža izskata, kura virsma klāta ar savvaļas bišu veidotām aliņām, tādejādi veidojot sietiņu. Savukārt otrs uzskats vēsta, ka atsegums ir nosaukts pēc tuvējām Sietiņu mājām.
Paradīzes kalns, Sigulda
Mūsu ceļojuma noslēgums ir Paradīzes kalns, kurā jūs varēsiet pavadīt pēdējās stundas šajā piedzīvojumā. Paradīzes kalns ir pazīstams ar savu skaisto ainavu, un no tā virsotnes jūs ieraudzīsiet nenovērtējamu skatu uz Latvijas dabu.
Tātad, ja jūs esat piedzīvojumu meklētājs un vēlaties iepazīt Latvijas dabas skaistumus, izmantojot Audi kā savu ceļojuma biedru, šis maršruts ir ideāla iespēja. Ceļojums šajā Latvijas dabas brīnumu maršrutā būs neaizmirstams piedzīvojums, kas piepildīs jūs ar sajūsminājumu par dabas skaistumu un Latvijas ainavu bagātību. Neaizmirstiet reģistrēties iepriekš, lai ceļojums notiktu gludi un bez problēmām!