AUDI Latvija vasaras izbrauciens uz Latgali!
Mums regulāri raksta un jautā par to, kad būs kāds izbrauciens. Tad nu nelielais brīnumiņš ir noticis un tuvākais izbrauciens tiek plānots 28.augustā, dosimies uz Latgali.

Ideja

Tie, kas ar mums dodas izbraucienos regulāri jau būs izbraukājuši teju visu Latviju un ir tikai pāris nostūri kuros mēs esam bijuši tā retāk vai neesam bijuši vispār. Viens no novadiem ir Latgale, jāatzīst, ka Latgale ir liela un jau pagājušajā rudenī devāmies uz to pusi. Ko redzēt tur ir daudz, bet ņemot vērā, ka cēļs, kas jāmēro ir tāls, tad apskatīt visu nav iespējams.
Pagaidām tiek domāts, ka rudenī dosimies velvienu reizi uz Latgali, bet šoreiz līdz pašai Daugavpilij un, iespējams, paķersim pašu Krāslavu. Tas gan nav 100% akmenī kalts, bet ideja ir tāda. Otrs reģions kur neesam bijuši vispār ir Liepājas puse, jeb tieši pretējais Latvijas gals. Ja, kādam ir zināmas foršas vietas ko apskatīt noteikti dodiet ziņu! Jāņem vērā fakts, ka rudenī noteikti būs pastiprināti Covid-19 ierobežojumi tāpēc apskates objektus iekštelpās īsti nevarēsim apmeklēt.

Maršruts

Retro motociklu un senlietu kolekcija

Krustpils novada Atašienes pagasta „Skujiņu” saimnieks Jānis Zalāns pirms aptuveni 30 gadiem uzsāka motociklu kolekcionēšanu, jo tad laiki mainījās un padomju gados ražoto spēkratu vietā sāka ienākt ārzemju modeļi. Tāpēc Jānis Zalāns sāka vākt vienkopus bez saimnieka palikušos motociklus, mopēdus un motorollerus, nu viņa kolekcijā to skaits ir 680. Vecākais motocikls no 1936. gada, jaunākais – 1991. gada ražojums. Līdzās motocikliem kolekcijā skatāmi arī pagājušā gadsimta sadzīves un darba priekšmeti, vējlukturi, tālruņa aparāti, ieroči, uniformas, plakāti, radioaparāti, vinila plates – vesels gadsimts vienā angārā.

Sākumā bija plānota cita apskates vieta, bet diemžēl kungs ar 30 retro auto kolekciju tieši konkrētajā datumā mūs uzņemt nevarēja, bet to apmeklēsim noteikti citā reizē.

Stiglovas atsegumi

Dabas taka ved gar Stiglovas upītes ieleju, kur var ieraudzīt 3 – 4 m augstus smilšakmens atsegumus. Šajā apkārtnē sastopamas ~ 60 augu sugas. Stiglovas atsegumi ir ģeoloģiskais dabas piemineklis (īpaši aizsargājama teritorija). Smilšakmeni veidojušies ūdens straumju ietekmē seklas jūras apstākļos pirms ~375 miljoniem gadu.

Stompaku purva taka

1944. gada rudenī, kad Latvijas austrumu daļu bija reokupējusi Sarkanā armija, mežos glābiņu meklēja tie vīri, kuri nevēlējās karot sarkano pusē. Daudzi no viņiem bija izvairījušies arī no karošanas vācu armijā. Tā Vilhelms Keišs no Abrenes apriņķa Baltinavas pagasta Surikavas 1943. gadā, sākoties vācu mobilizācijai, skaidri pateica savam vecākajam dēlam Jānim: «Tu nekarosi ne par vāciešiem, ne krieviem, bet tikai par Latvijas brīvību.» Izvairījies no mobilizācijas vācu armijā, Jānis Keišs neaizgāja arī krievu Sarkanajā armijā, bet 1944. gada rudenī devās mežā, kur sāka organizēties latviešu nacionālie partizāni. Vairāk informācijas par partizānu mītņu vēsturi meklē šeit.

Uz Nacionālo partizānu mītnēm Stompaku purvā ved marķēta taka. Mitrākajās purva vietās ierīkotas laipas. Purva austrumu daļas salās 2. Pasaules kara laikā bija ierīkota partizānu apmetne, kura bija viena no lielākām Baltijā. Tajā bija 24 bunkuri un vairākas virszemes būves. 1945. gada 2. martā notika slavenā Stompaku purva kauja.

Viļakas ezera salas pastagu taka

Uz vienu no Latgales ezeriem – Viļakas ezera atrodas sala 1,8 ha platībā un uz tās joprojām saglabājušies fragmenti no Marienhauzenas pils, kura celta 1293. gadā sabrukušā cietokšņa vietā un lielā Ziemeļu kara laikā Marienhauzenas pils tika pilnīgi nopostīta.
Uz Viļakas ezera salas ir izveidota pastaigu taka 442 metru garumā.
Līdz Viļakas ezera salai var nokļūt pa garāko pontonu tiltu Latvijā – 144 m,
Uzstādīta putnu vērošanas platforma, velosipēdu piestātne.
Takas kopējais garums apmēram 1 km.

No malas skatoties varētu padomāt, ka četri apskates punkti ir maz, bet tie paņems daudz laika, nemaz nerunājot par nepieciešamo laiku, lai to visu izbrauktu.

Informācija

Mums bieži vien pārmet par to, ka dalība braucienos ir ar ierobežoti cilvēku skaitu. Šobrīd mēs neesam uzlikuši nekādus limitus, bet skatīsimies pēc situācijas, ja dalībnieku skaits būs pārlieku liels, tad reģistrācija tiks slēgta. Brauciens ir bezmaksas, bet ieeja pie kunga ar retro motociklu un senlietu kolekciju ir par ziedojumiem, esam vienojušies par 2.5e no personas.
Mums ļoti gribētos brauciena laikā taisīt kādu piknika punktu, bet pēc pieredzes skatoties šādi pieturas punkti aizņem salīdzinoši daudz laika, līdz ar to mēs neesam organizējuši kādu konkrētu spotu, kur visi ēdīs. Tāpēc aicināšu braucējus jau laicīgi sagādāt savas pārtikas devas.

OBLIGĀTI ŅEMIET LĪDZI PASES, JO ATRADĪSIMIES PIEROBEŽAS TERITOIJĀ
Diena: 28.08.2021
Pulcēšanās: 7:30 (Laiks var tikt precizēts)
Izbraukšana: 08:00 (Laiks var tikt precizēts)
Pulcēšanās vieta: CircleK Tīnūži

Kopējais kilometru skaits uz šo braucienu pēc google maps datiem ir teju 600km, pēc tā mēs arī varam nospriest, ka pusi dienas mēs tīri pavadīsim braucot un otru pusi apskatot objektus. Runājot par ceļa segumu, es Jums nevaru garantēt 100% labu asfalta segumu, bet skatoties google maps, ir cerība būt optimismam par labu segumu.

Reģistrācija

Lai pieteiktos braucienam ir nepieciešams reģistrēties. Pēc reģistrācijas veikšanas 24 laikā uz Jūsu e-pasta adresi nosūtīs whatsapp linku caur kuru varēsiet pievienoties grupai. Iesākumā grupa būs mutēta, līdz brauciena dienai. Obligāti informēt par to, ja dalībnieki atsakās/netiek uz braucienu – rakstiet info@audilatvija.lvLeave a Reply